Deník aneb píšu

11 faktů o učení na nočník

11/03/2017

V životě každého malého, roztomilého batolete přijde chvíle, kdy bude muset odložit plenky a naučit se chodit na nočník jako velké. Nočníkování patří bezesporu mezi nejsilnější zážitky všech rodičů. Vzpomínky se jim často po zbytek života vracejí a připomínají jim sladké časy, kdy téma „nočník“ bylo na prvním místě, stejně jako barva, konzistence a četnost vylučování jejich drobečka.

Já jsem celý proces absolvovala už 5x. Netvrdím, že jsem nějaký expert, ale za mnou jsou vidět výsledky. A jejich celkem pět.

Některé zbavování plenek bylo snazší, jiné těžší, ale ve výsledku jsem postupovala vždy stejně. Připravila jsem si tedy pro Vás jakýsi manuál, plný tipů a poznatků, které jsem nasbírala za mé nočníkovací období. Některé z nich Vám mohu pomoci, jak toto období nejlépe zvládnout a dobrat se k jeho konci.

1. Vybavte si koupelnu pěknými věcmi. Na dlouhou dobu to bude místnost v domě, kde se budete trávit opravdu hodně času.

2. Pořiďte si zmenšující prkénko na záchod. Nemůžete si nechat ujít tu nejbáječnější část, kdy běháte sem a tam a neustále prkénko sundáváte a nandáváte asi tak 300x za den. A ten pocit, když ho zapomene sundat, než dosednete sama, ten se těžko popisuje, ten se musí prožít.

3. Nejlepší pomůckou pro učení na nočník, je dobrý smysl pro humor a asi milion vlhčených ubrousků.

4. Nezapomeňte, že zvuk tekoucí vody působí na všechny stejně. Tedy i na Vás.

5. Už jste slyšeli tu pohádku o tom, že můžete naučit dítě na nočník za dva dny? Proboha, kdo jsou ty děti, které se to naučí takhle rychle?! Podle mě, musí být součástí nějakého mýtického klanu jednorožců, jejich děti spí od narození celou noc v kuse, nikdy se nevztekají a dají přednost salátu místo sýrových krekrů. Už během druhého dne mi došlo, že to zabere ještě hodně týdnů, než přestanu nervózně tikat očima na naší nejmladší dceru a sledovat jakékoliv náznaky. Každá delší cesta znamenala hromadu náhradního oblečení pro případ nehody a spoustu benzínek pro případ kvapné zastávky.

6. Pořiďte si nějakou pěknou vůni do osvěžovače na záchod. Pěknou myslím silnou, hodně silnou vůni, která všechny pachy přebije. Hodně pachů.

7. Nikdy si nemůžete být 100% jistí, jestli to co je na zemi, je rozpatlaná čokoláda nebo něco, co absolutně nevyvolává pocit štěstí.

8. K roztomilému prkénku patří samozřejmě také stolička, jinak by to nemělo smysl. Bude trvat pár dní, kdy ji budete pečlivě uklízet vedle toalety, než rezignujete a jednoduše ji překročíte.

9. V době učení na nočník v sobě objevíte sprintera. Nikdo totiž neběhá rychleji, jako máma s batoletem v podpaží běžící směr záchody, protože „je čas“.

10.  Nehody se stávají. A stává se jich hodně. To ale není konec světa. Jistě, je to nepříjemné a musíte to uklízet. Navíc se většinou stávají, když je nejméně čekáte a zrovna po té, když se zeptáte desetkrát svého dítěte, „jestli nepotřebuje?“

11. Zpívání i čtení na nočníku je velmi prospěšné. Zabere Vám totiž hromadu času. Přesně toho času, kdy jen sedíte, zíráte na svoje dítě a přemýšlíte: „Co mu proboha tak může trvat?!“. Mnoho rodičů tedy kupuje hrací nočníky, protože jejich repertoár postupně dochází a nejsou kreativní. Můžete také pustit televizi, půjčit batoleti svůj mobil(stejně s ním umí lépe zacházet, než Vy).My jsme takový nočník neměli ani jeden. Dobré na tom je, že během zpívání nebo sledování televize opravdu k vykonání potřebě dojde. Vlastně na tom není nic převratného. Ono totiž, když budete sedět na záchodě hodinu, se to povede i Vám. (A věřím, že jste v chození na záchod už zdatnější).

12. Vaše batole bude nadšeně(nebo vyděšeně), ale hlavně hodně hlasitě, všude oznamovat, že musí udělat eee, bobek, prostě svou potřebu.

Závěrem chci říct, že celá záležitost s nočníkem a zbavování plenek našich nejmenších je velká legrace a jako každá opravdová legrace, musí jednou skončit. Díky bohu! Tak ať je to u Vás co nejrychlejší konec.

Monika♥

 

Monika

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Only registered users can comment.

  1. Díky za Výš blog, nahlížím už pár týdnů a baví mě moc! Nočník bude u nás aktuální až tak za rok, ale tipy si ukládám 🙂 Lucie

    1. Dobrý den Lucie 🙂
      Děkuji moc za Váš komentář a ať nočníkové období proběhne co nejlépe, Monika

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *